ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İmece: Akçam'ın ölümü iş cinayeti

İmece Kadın Sendikası, Pakize Akçam'ın çalıştığı evde cam silerken düşerek yaşamını yitirmesinin iş cinayeti olduğunu belirtti, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Temmuz 2012 Pazartesi, 10:08

İSTANBUL- İmece Kadın Sendikası, yaptığı yazılı açıklamada, ev işçisi Pakize Akçam'ın 7 Temmuz'da Adana'da, çalıştığı evin camını silerken 8. kattan düşerek yaşamını yitirdiğini hatırlattı.

Sendika, "İşçi sağlığı ve iş güvenliğini hiçe sayan iş organizasyonu nedeniyle; Pakize Akçam, hiçbir güvenlik önlemi alınmadan 8. katta pencere temizliği işinde çalıştırılmış, ev işçisi arkadaşımız açıkça ölüme gönderilmiştir. Bu bir kaza değil cinayettir. Bu iş cinayetinin başlıca sorumluları; işveren ve devlettir" dedi.

İmece Kadın Sendikası, yaptıkları görüşmelerde Çalışma Bakanlığı yetkililerinin, ev işçilerinin işçi olduğunu şifahen kabul ettikleri halde, yasa ve yönetmeliklerde gerekli düzenlemeleri yapmadıklarını belirtti.

YASA EV İŞÇİLERİNİ KAPSAMIYOR

Açıklamada şöyle denildi: "Ev işçileri iş yasası kapsamı dışında bırakılmaya devam edildiği gibi yeni çıkartılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası da ev hizmetlerini istisnalar kısmına koymuştur. Yani İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası da ev işçilerini kapsamamaktadır. Dolayısıyla devlet eliyle yüz binlerce ev işçisi kayıtsız, güvencesiz çalışmakta, kölelik şartlarına mahkûm edilmektedir."

Fatıma Aldal gibi Pakize Akçam'ın da iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini belirten İmece Kadın Sendikası, sorumluların cezalandırılmasını, ev işçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesini, ILO C189 sözleşmesinin imzalanmasını, ev işçilerinin sendikalaşması önündeki engellerin kaldırılması taleplerini dile getirdi.

İmece Kadın Sendikası, ev işçilerine de yüksek katlardaki pencereleri dışarıdan silmeyin çağrısı yaptı.