ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TÜMTİS, Kıraç'ta DHL'yi protesto etti

TÜMTİS'e üye oldukları için işten atılan 4 işçi için DHL önünde eylem yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 25 Haziran 2012 Pazartesi, 15:36

İSTANBUL- DHL Lojistik Hizmetleri firmasının Esenyurt ve Kıraç depolarında çalışan 4 işçi, Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası'na (TÜMTİS) üye oldukları için işten çıkarıldı. TÜMTİS, işçiler için DHL'nin Kıraç'ta bulunan fabrikası önünde eylem yaptı.

DHL'de çalışan işçiler TÜMTİS'e üye oldukları gerekçesiyle 15 Haziran'da işten çıkartıldı. Fabrika önünde işçiler direnişe geçti. Direnişe geçen işçiler için TÜMTİS İstanbul Şube Başkanı Ersin Türkmen, konuya ilişkin DHL fabrikası önünde açıklama yaptı.

İşçilerin, düşük ücret ve kötü çalışma koşullarına son vermek, fazla mesai baskısından kurtulmak ve anayasal haklarını almak için TÜMTİS'te örgütlendiklerini söyleyen Türkmen, "Kölece çalışma koşullarını ve baskıcı tutumunu sürdüren işveren son saldırılarla sendika düşmanı tavrını bir kez daha göstermiş oldu" diye konuştu.

DHL'nin uluslararası lojistik devi bir firma olduğunu belirten Türkmen, yıllık gelirinin 50 milyar Euro'nun üzerinde olmasına rağmen işçisine açlık sınırının altında bir ücreti reva gördüğünü dile getirdi. Yasalara göre fazla mesai sınırının yıllık 270 saat olduğunu ifade eden Türkmen, birçok işçinin yılda bin saat fazla mesai yaptığını söyledi.

İŞÇİLERİN SENDİKADAN ÇIKMALARI İÇİN TEHDİT VE TEŞVİK

DHL yöneticilerinin ikna odaları kurup işçiye vaatlerde bulunduğunu söyleyen Türkmen, "Sendika üyeliğinden istifa edenlere %15 zam yapacaklarını söylüyorlar. İstifa etmeyenleri de işten atacakları tehditlerini savurmaktan geri durmuyorlar. Sendikamız, bu yöneticiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştur" dedi.

Tüm baskı, tehdit ve satın alınma girişimlerinin çabalarının boşuna olduğunu söyleyen Türkmen, "Yöneticiler depoları toplama kampı, kendilerini de nazi subayı zannetmesinler. Bizi örgütlenme mücadelesinden asla vazgeçiremezler" diye konuştu.

Türkmen, sendikaları, emek örgütlerini, meslek odalarını ve emekten yana olan kurum ve kişileri mücadelelerine destek olmaya çağırdı.

BDSP'de yapılan açıklamaya destek verirken, "DHL işçisi yalnız değildir" sloganları attı.

Eyleme, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu'da (BDSP) destek verdi.