ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Travestiyiz, buradayız; alışın alışın, gitmiyoruz'

Trans Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Taksim'de yürüyüş gerçekleştirildi. Coşkulu ve renkli yürüyüşe ülkücüler Türk bayrakları ve bozkurt işaretleriyle saldırmaya çalıştı. Translar, "Faşizme karşı omuz omuza" sloganıyla karşılık verdi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Haziran 2012 Pazar, 21:56

İSTANBUL- Gay, lezbiyen, transeksüel, biseksüel bireyler, Trans Onur Haftası kapsamında renkli bir yürüyüş düzenlendi. Taksim tramvay durağında başlayan, Tünel'e kadar süren ve bini aşkın kişinin katıldığı yürüyüşe LGBTT, KaosGL, Kadın Kapısı'nın yanı sıra BDP, TÖPG, EDP ve Yeşiller'de destek verdi.

Katılımın ve coşkunun hakim olduğu yürüyüşte ülkücülerin provokasyon girişimi oldu. "Teröre lanet" adı altında yürüyüş yapan bir grup, ellerinde Türk bayrakları ve bozkurt işaretleriyle Trans Onur Haftası için bir araya gelen kitleye saldırdı. Irkçı grubun saldırısına "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla karşılık veren trans bireyler ile ırkçı grubun arasına çevik kuvvet polisleri barikat kurdu. Polisin saldırıyı gerçekleştiren Türk bayraklı gruba müdahale etmemesi dikkat çekerken, trans bireyler, "Polis gazın nerede, polis copun nerede" sloganları atarak polisin tavrını protesto etti.

Gerginliğin ardından eylem renkliliği ön plana çıkarken, Bülent Ersoy'u canlandıran bir trans büyük ilgi gördü. Danslar ve bando eşliğinde yürüyen translar, yaptıkları konuşmalarda ise trans cinayetlerinin politik olduğunu söylediler.

"Travestiyiz buradayız, alışın alışın gitmiyoruz", "TSK elini makatımdan çek", "Eşcinseller susmayacak, susmayacaklar, susmayacak","Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla yürüyüşe son verirken, 1 Temmuz'da yapılacak "Trans Onur Haftası Yürüyüşü"ne çağrı yapıldı.