ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İMECE ILO ile görüştü

Ev işçilerinin işçi statüsüne alınması için Ankara'daki temaslarını sürdüren İmece Kadın Sendikası, ILO temsilcileriyle görüştü.

Etkin Haber Ajansı / 11 Nisan 2012 Çarşamba, 16:46

ANKARA- Ev işçilerinin işçi statüsüne alınması ve örgütlenmesi için çalışma yürüten İmece Kadın Sendikası Girişimi, Ankara'daki temaslarını sürdürüyor.

Sendika heyeti, "Ev İşçilerine İnsana Yaraşır İş ile İlgili Sözleşme" başlıklı ILO C 189'un imzalanması ve ev işçilerinin sorunlarıyla ilgili olarak Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Temsilciliği'yle görüştü.

YILLARCA ÇALIŞIP İŞÇİ SAYILMIYORLAR

Sendika adına konuşan Serpik Kemalbay ve ev işçisi Yıldız Ay, ev işçilerinin örgütlenmesi için yürüttükleri faaliyetler ve kampanyaları hakkında bilgi verdi. Heyet, ev işçilerinin ayrımcılığa uğradığının altını çizerek, TÜİK verilerine göre, herhangi bir iş yerinde 1 saat çalışan insanların bile işçi sayıldığını ancak onlarca yıl çalışan ev işçilerinin işçi sayılmadığını kaydetti.

SÖZLEŞME İŞÇİ-İŞVEREN İLİŞKİSİNİ DÜZENLİYOR

ILO Türkiye Direktörü Ümit Efendioğlu ise ILO C 189'un ev işçileri için önemli bir adım olduğunu belirterek, sözleşmenin hazırlanması için çok çaba harcamak zorunda kaldıklarını ifade etti.

ILO C 189'un geçerli olması için en az 2 ülkenin sözleşmeyi imzalaması gerekiyor. Ancak henüz sözleşmeyi imzalayan ülke olmadı. Sözleşme, ev işçilerinin sosyal güvenceleri ile işçi-işveren ilişkilerinin düzenlenmesi şartı koşuyor.

Efendioğlu, Türkiye'de çalışan ev işçilerinin durumuyla ilgili olarak çalışma yürüttüklerini açıkladı. İki akademisyenin ILO için çalışma yürüttüğünü söyleyen Efendioğlu, ev işçilerinin evde çalışmasının yarattığı zorlukalara dikkat çekerek özel alanın denetlenmesinin güçlüğüne vurgu yaptı.

EV İÇİ HİZMET ÜRETİM ALANI GÖRÜLMÜYOR

Görüşmeye ILO adına katılan Özge Berber ise ev içi hizmetin üretim alanı olarak görülmediğini belirterek iş tanımının yeniden düzenlenmesi gerekliliğine işaret etti.

ILO, Eylül-Ekim aylarında hükümet ve işçi temsilcileriyle birlikte sözleşmenin imzalanması için toplantı düzenleneceğini açıkladı.

Daha önce Meclis'te çeşitli temaslarda bulunan İmece Kadın Sendikası Girişimi, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Batur'la görüşmüştü.