ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadın sendikasının müdahillik talebine ret

Yaşamını yitiren ev işçisi Fatma Aldal'ın ilk duruşması görüldü, İmece Kadın Dayanışma Derneği'nin müdahillik talebi reddedildi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Şubat 2012 Perşembe, 15:02

İSTANBUL- Çalıştığı evde camdan düşerek hayatını kaybeden Fatma Aldal'ın ilk duruşması Kartal 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. İmece Kadın Dayanışma Derneği ve İmece Kadın Sendikası Girişimi'nin müdahillik talebi reddedildi.

İmece Kadın Dayanışma Derneği adına müdahillik talebinde bulunan Genel Başkan Yıldız Ay, başvurusunda derneğin ev işçiliği yapan kadınların sosyal, hukuki ve kültürel haklarının geliştirilmesi için çalışma yaptığını, dolayısıyla suçun doğrudan mağduru olduğunu belirtti.

'İŞ GÜVENLİĞİ OLSAYDI, ALDAL ÖLMEZDİ'

Ay, ev işçisi kadınların işçi olarak tanımlanmadıklarına dikkat çekerek, Fatma Aldal'ın yaşamını yitirmesinin iş kazası olarak sayılması gerektiğini ifade etti. Ay, işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı uygulansaydı Fatma Aldal'ın ölmeyeceğinin altını çizdi. Mahkemenin Fatma Aldal'ı işçi olarak değerlendirmesini istedi. Ay, ev işçisi kadınlar için iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınmasını, iş yerlerindeki ayrımcılık, mobbing, taciz ve aşağılamanın son bulmasını istedi.

10 YIL ÖNCE AYNI YERDE İŞ KAZASI

Mahkeme, maktül ile dernek arasında hiçbir bağlantı olmadığını savunarak müdahillik talebini reddetti. Mahkemede konuşan Aldal'ın eşi Hüseyin Aldal, eşinin düştüğü camdan 10 yıl önce başka bir kadının düştüğünü, ölüm yaşanmadığı için olayın örtbas edildiğini söyledi, işveren Sevim Özdemir'in gerekli önlemleri almaması sebebiyle eşinin hayatını kaybettiğini belirterek, Özdemir hakkında şikayetçi olduğunu beyan etti.

Mahkeme, davet üzerine gelmeyen sanık Sevim Özdemir'in zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı 28 Mart 2012 tarihine erteledi.

'EVDEKİ SÖMÜRÜ GÖRÜNMEZ VE KAYITSIZ'

İmece Kadın Sendikası Girişimi, mahkeme sonrası adliye önünde basın açıklaması yaptı. Girişim adına konuşan Sevda Özer, "Ev dediğimiz yer bazıları için iş yeridir. 'Ev' denilen işyerindeki hak ihlalleri ve sömürü 'kayıtsız'dır, 'görünmez'dir" diye konuştu.

Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fatma Aldal, yaklaşık 20 yıl ev işçiliği yapmıştı. Ölmeden önce çocuklarına 'Sigortam olsaydı şimdi emekli olurdum" demişti" ifadelerini kullandı.

'ILO C 89 İMZALANSIN'

Özer, Fatma Aldal'ın ölümünde işverenin rolüne dikkat çekerek, "İşveren suçludur, çünkü hiçbir güvenlik önlemi almadan Fatma Aldal'ı yüksekte çalıştırmıştır, yıpranmış ya da bozuk pencerenin bakımını yaptırmayı ihmal etmiştir" dedi. Özer, Çalışma Bakanlığı'nın ev işçisi kadınların haklarını korumamaması sebebiyle sorumlu olduğunu belirtti.

Özer, Hükümetin ILO C 89 "Ev işçilerine insanca iş" sözleşmesini imzalamasını, resmi makamların ev işçilerinin sayısı, karşılaştığı iş kazaları ve meslek hastalarına ilişkin istatistik yayınlamasını istedi.

Eylemde, "Kaza değil iş cinayeti", "Fatma Aldal'a adalet istiyoruz", "Ev işçilerine insanca iş" sloganları atıldı. Eyleme, Sosyalist Kadın Meclisleri ve Ev İşçileri Dayanışma Sendikası destek sundu.