ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bekes'in şiirleri 'Güneyden Şiir Yağmuru'nda toplandı

Kürt şair Şerko Bekes'in şiirleri, "Güneyden Şiir Yağmuru" adlı kitapta toplanarak, Türkçe'ye kazandırıldı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Ağustos 2011 Çarşamba, 09:49

İSTANBUL- "Güneyden Şiir Yağmuru" şiir kitabıyla modern Kürt şiirinin yaşayan en büyük şairi Şerko Bekes'in toplu şiirleri Türkçe'ye kazandırılmış oldu. Sirwan Rehim, Azad Dilwar, Baker Schwani tarafından Türkçe'ye çevrilen kitap, Belge Yayınevi'nden çıktı.

50 yılı aşkın süredir şiir yazan Şerko Berkes, dünyaca kabul edilen seçkin şairler arasında yer alıyor. Bekes'in şairliği, ülkenin siyasal gündeminden de bağımsız değil. Birçok kez sürgüne gönderilen Bekes, Kürdistan'da peşmergelik yaptığı yıllarda (1980-1988) devrim ve direniş üzerine çok sayıda şiir yazdı. Bu şiirleri peşmergeler ve köylüler arasında ağızdan ağıza dolaşır.

Ülkesinin politik koşullarının dayanılmayacak boyulara ulaşmasından dolayı 1986'da İtalya'ya, daha sonra İsveç'e geçer. İsveç'te "Kurt Tucholsky edebiyat ödülüne" layık görülür. 1990 yılında yazdığı "Derbendi Pepuke" (Kelebek Boğazı) Kürt şiiri bir dil devrimi olarak değerlendiriliyor.

Şerko Bekes'in şiir, öykü ve tiyatro eserlerinden oluşan toplam 41 kitabı bulunuyor. Şiirleri İngilizce, Arapça, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Holandaca, Farsça ve Türkçe diline çevrilerek dünya edebiyatına kazandırıldı. 2009'da Stockholm-İsveç'te şairin bütün eserleri toplam 8 Cilt ve 8000 sayfayla yayınlandı.

'KELİMELERİNİ DOĞANIN SÖZLÜĞÜNDEN ALAN ŞAİR'

Kürt yazar, yönetmen Sirwan Rehim, Şerko Bekes'İN şiirleri için şöyle diyor: "Şiirlerini edebiyat coşkusuyla ve sanat sevgisiyle okuyan herkes, şiirlerinden tarifsiz zevk alır. Şiirlerini zevkle okuyan herkes temiz doğada gezintiye çıkar. Çünkü o kelimlerini doğanın bağ ve bayırlarının sözlüğünden çıkarmaktadır ve doğanın renkleriyle şirlerini süslemektedir. Dolayısıyla Şerko şiirlerinde doğanın sözcüsüdür. Doğayla ve doğadaki oluşumlarla sürekli birlikte yaşayan bi şair."