ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yeşil Kundura'da işten çıkarılan işçiler direnişte

Çorlu'daki Yeşil Kundura ayakkabı fabrikasında işten atılan işçiler direnişe başladı. Fabrikadaki sendikal örgütlülüğü engellemeye çalışan patron, “daralma” gerekçesiyle 183 işçiyi işten çıkardı. Deri-İş Sendikası'na üye 10 işçi direniş başlattı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Temmuz 2011 Cuma, 14:16

ÇORLU- Türk-İş'e bağlı Deri-İş Sendikası'nın örgütlenmeye çalıştığı Çorlu'daki Yeşil Kundura ayakkabı fabrikasında 17 Temmuz günü toplu işten çıkarma yaşandı. Fabrikada aralarında Deri-İş Sendikası üyelerinin bulunduğu 183 işçi işten çıkarıldı. Sendika üyesi 10 işçi 19 Temmuz'dan bu yana fabrika önünde direnişte.

Fabrika önündeki direnişlerinin 4. gününe giren Yeşil Kundura ayakkabı fabrikası işçilerine, sendikalar ve bölgedeki fabrikalarda çalışan işçiler destek veriyor. Dün sendikalar ve üye işçiler direnişteki işçileri ziyaret ederken, E-5 üzerindeki fabrikanın önünden her gün geçen işçiler desteklerini sunuyor.

ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINSIN

Fabrika önündeki direniş yerine, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Sendikalı olmak anayasal haktır” dövizlerini asan Deri-İş Sendikası üyesi işçiler, işe geri alınana kadar direnişlerini sürdüreceklerini söyledi.

Direnişle ilgili bilgi veren Deri-İş Sendikası Trakya Temsilcisi Ali Bayram, işten atılmaların ardından patronla iki görüşme yaptıklarını söyledi. 25 Temmuz Pazartesi günü bir görüşme daha yapacaklarını söyleyen Bayram, bu görüşmeden sonuç almayı beklediklerini belirtti.

KRİZİN YÜKÜ İŞÇİYE YÜKLENEMEZ

Deri-İş Sendikası Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada da, ekonomik kriz gerekçesiyle Yeşil Kundura'da yaşanan toplu işten çıkarmalara tepki gösterildi. Deri-İş Sendikası'nın 2010 yılı başından bu yana örgütlenmeye çalıştığı fabrikada, ekonomik sorunların yaratıcısı olmayan işçilerin cezalandırılarak işsizliğe terk edildikleri kaydedildi.

İşten atılan işçilere, hakları olan kıdem ve ihbar tazminatlarını 5 senetle ödeme dayatıldığı kaydedilen açıklamada, “Son 2 yıldır maaşlarını düzensiz alan ve son 2 aydır maaş alamayan işçilerin çoğunluğu ise yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan kaynaklı bu dayatmayı kabul etmek zorunda kalmıştır” denildi.

DİRENİŞÇİ İŞÇİLERLE DAYANIŞMAYA

Patronun dayatmalarını kabul etmeyen Deri-İş Sendikası üyelerinin 19 Temmuz günü direnişe başladıkları duyurulan açıklamada, “Bizler Yeşil Holding’in işçilerin haklı taleplerine saygı göstermesini, işe geri dönmek isteyen öncü işçilerin ise işe geri alınmasını talep ediyoruz. Bu amaçla kapı önünde direnen üyelerimize emekten yana herkesin destek sunmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Halen 140 işçinin çalıştığı fabrikada bir yıl önce de Deri-İş Sendikası üyesi 3 kadın işçi işten atılmıştı. Kadın işçilerin direnişinin ardından patron işe geri dönme talebini kabul etmiş, fakat uygulamamıştı. 3 kadın işçinin açtığı işe iade davası devam ediyor.