ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ev işçisi kadınlar can ve iş güvenliği istiyor

İmece Kadın Sendikası Girişimi üyeleri Çalışma Bakanlığı önünde ev işinde çalışanların görünür kılınması ve işçi statüsüne alınması talebiyle basın açıklaması yaptı. İş kazalarının artığına dikkat çeken kadınlar, İş Yasası kapsamına alınma talebinde bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Mayıs 2011 Perşembe, 16:24

ANKARA- İmece Kadın Sendikası Girişimi üyeleri, ev işçisi Fatma Aldal’ın camdan düşerek yaşamını yitirmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Kadınlar, “Kül Kedisi değil ev işçisiyiz” yazılı pankart ve yaşamını yitiren ev işçisi kadınların isimlerinin bulunduğu, “kader değil, iş kazası” yazılı dövizler açtılar. Eylemde, “Kader değil, iş cinayetleri”, “insanca çalışmak istiyoruz”, “köle değil ev işçisiyiz” şeklinde sloganlar atıldı.

KEMALBAY: CAN VE İŞ GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLAYIN

Burada açıklama yapan İmece Kadın Sendikası Girişimi Sözcüsü Serpil Kemalbay, ev işçisi Fatma Aldal’ın camdan düşerek yaşamını yitirdiği hatırlatarak, iş kazalarının ve ölümlerin arttığını kaydetti.

Ev işçinde çalışanların sayısının dahi bilinmediğini vurgulayan Kemalbay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı bu konuda göreve çağırdı. Kemalbay, “yetkililer gözlerini ve kulaklarını kapatmaktan vazgeçerek, can güvenliğimizi, iş güvenliğimizi sağlanmalıdırlar” dedi.

“BU ÜLKEDE BİZ DE ÜRETİYORUZ”

Açıklamanın ardından söz alan ev işçisi kadınlar sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.
Ev işçisi Yıldız Ay, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ev işinin görünür kılınmasını, bu alanda çalışanların işçi statüsüne alınarak, sosyal haklardan yararlanmalarının sağlanmasını talep etti.

“Bu ülkede ben de üretiyorum” diyen Gül Korkutan ise, iş kazalarını kader olmadığını kaydetti.

Ev işinde kimyasal ürünler kullandıklarını söyleyen Songül Korkutan, yaptıkları işlerden dolayı akciğer hastalığı, menüsküs ve bel fıtığı gibi hastalıklara yakalandıklarını kaydetti. Korkutan, İş Yasası kapsamına alınma talebinde bulundu.

İmece Kadın Sendikası Girişimi üyeleri açıklamanın ardından taleplerini iletmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilal Ekici ile görüştü.