ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Afet İşleri Genel Müdürü'den çarpıcı açıklama

Göçükteki işçilerin çıkarılması 2 yılı bulabilir

Maraş'taki Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde meydana gelen göçüğün kaldırılması için yaklaşık 5 milyon kamyon gerekiyor. Daha çarpıcı olan ise İşçilerin çıkarılması 2 yılı bulabilir.

Etkin Haber Ajansı / 14 Şubat 2011 Pazartesi, 10:14

İSMİNAZ ERGÜN (Maraş'tan bildiriyor)- Afşin- Elbistan Termik Santrali’ne kömür çıkarılan alanda 10 Şubat'ta meydana gelen göçükle ilgili Maraş Afet İşleri Genel Müdürü İhsan Karadutlu'dan çarpıcı bir açıklama geldi. Karadutlu, 50 milyon metreküp toprağın altında kalan işçilerin tahmini 2 yılda çıkarılacağını ifade etti.

ZEMİNDEKİ SUYUN ÇEKİLMESİ BEKLENİYOR

Maraş'ta göçük altında kalan 9 işçi ve mühendise 4 gün geçmesine rağmen ulaşılamadı. Zeminde su olduğu için arama çalışmaları riskli. Çalışmaların ancak, zeminde ki suyun çekilmesiyle yapılabileceği belirtiliyor. Zeminde biriken suyun çekilmesi için 200 kuyudan pompalarla su çekiliyor. Bu işlemin ne kadar zaman alacağı ise bilinmiyor.

BÜYÜK YARIK VE ÇATLAKLAR VAR

Ancak en çarpıcı açıklama, göçük alanını ziyaret eden CHP'li milletvekillerine bilgi veren Afet İşleri Genel Müdürü İhsan Karadutlu'dan geldi. Maraş Afet İşleri Müdürü İhsan Karadutlu, yaşanan göçükün büyüklüğüne ve taşıdığı risklere işaret etti.

Göçüğün meydana geldiği gün riskli olduğu için helikopterlerle arama çalışmasının yapıldığını belirten Karadutlu, ikinci ve üçüncü günler de ancak yüzey arama taraması yaptıklarını söyledi.

Alanda inceleme yapan Jeoloji Mühendisleri ve MTA yetkililerinin, yapılacak arama çalışmalarının yeni felaketlere yol açabileceği yönünde fikir beyan ettiklerini söyleyen Karadutlu, “Çünkü alan içerisinde çok büyük boşluklar ve yarıklar var. Hala kil tabakasının olduğu yerde kaymalar meydana geliyor. Taban suyu her geçen gün yükseliyor. Kuyuların bir kısmı devre dışı kaldığı için zeminde sular yükseliyor.”

Karadutlu, iki gün boyunca yapılan çalışmaların risk altında yapıldığını vurgulayarak, çalışmalar sırasında 4 kişinin yaralandığını söyledi.

'ÇALIŞMALARIN NE ZAMAN BAŞLAYACAĞI BELLİ DEĞİL'

Tabanda bulunan suyun çekilebilmesi için kuyuların devreye sokulduğunu aktaran Karadutlu, "İlk yapılması gereken, taban suyunun düşürülmesi için kuyuların faaliyete geçirilmesi, akabinde de alanını stabil duruma getirilmesi. Yüzeyde görünmüyor ama burada hala hareket devam ediyor” dedi.

Karadutlu, "50 milyon metre küp toprağın kaldırılması çok uzun bir süre. Arkadaşlar noktasal çalışmalar yapacak ama, bu da iş makinelerinin girme koşulları oluştuğunda" dedi.

Karadutlu, çalışmaların ne zaman başlayacağı yönünde ise bir zaman veremeyeceklerini, teknik ekibin rapor hazırladığını ve çalışmaların başlamasının bu rapora bağlı olduğunu söyledi.

'GÖÇÜK ALTINDA KALANLAR 2 YILDA CIKARILAR'

Karadutlu, alanda bulunan toprağın bir hazırlık yapıldıktan sonra kaldırılacağını ifade etti ve dikkat çekici açıklamalarda bulundu: "Şu an burada 50 milyon metre küp toprak var. Bir kamyon 10 metre küp toprak taşıyor. Bu 5 milyon kamyon yapar. Bu da aşağı yukarı göçük altında kalanların 2 yıl gibi bir sürede çıkarılması anlamına geliyor. Bunu hesabı burada yaşanan göçüğün büyüklüğünü tahmin edin diye yapıyorum.”

EN KÜÇÜK MÜDAHALEDE HEYELAN OLUR

Arama ekibi içerisinde yer alan MTA Jeoteknik Ekip elemanı İlker Çam ise tüm alanı dolaştıklarını ve hey yerde çatlakların bulunduğunu söyledi. Çam, “Yapılacak en ufak bir müdahalede bu yarıkların heyelana yol açar” dedi.

"ÜÇ GÜNDE ÇIKARIRDIK"

Facia, Zongulduk Karadon'da 17 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan ve 30 işçinin yaşamını yitirdiği faciadan ocaktan çıkarılamayan iki işçiye ancak 8 ay sonra ulaşılmasını hatırlattı.

Faciadan hemen sonra katıldığı bir televizyon programında, madenciler için "güzel öldüler" diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Şili'de 33 madencinin 69 gün sonra sağsalim çıkarılmasının ardından "Böyle bir kaza bizde olsaydı, madencilerimizi 3 günde çıkarırdık" demişti.

Bakan Çelik bu açıklamayı yaptığı gün iki madenci 148 gündür madende çıkarılmayı bekliyordu. İki madenci ancak 246 gün sonra çıkarıldı.