ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Festus Okay davası sürüyor

'Festus Okey bizim kardeşimiz'

Beyoğlu Polis Karakolu’nda 2007 yılında polis kurşunu ile öldürülen Nijeryalı göçmen Festus Okey davası sürüyor. Göçmen Dayanışma Ağı üyeleri, dava öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 04 Kasım 2010 Perşembe, 12:02

İSTANBUL- Beyoğlu Polis Karakolu’nda Nijeryalı göçmen Festus Okey’i öldürdüğü iddiası ile yargılanan polis Cengiz Yıldız’ın duruşmasına bugün devam ediliyor.

Beyoğlu Adliye’si 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava öncesi Göçmen Dayanışma Ağı üyeleri basın açıklaması yaptı. "Festus bizim kardeşimiz” diyen Göçmen Dayanışma Ağı üyeleri yargılamanın 2,5 yıldır tamamlanamamasını eleştirdi.

FESTUS OKEY'İN KİMLİĞİ VAR

Ayşe Akın, davanın yerinde saymasının bahanesinin öldürülen Festus Okey’in kimliğinin bir türlü saptanamadığı iddiası olduğunu söyledi. Akın, “Bu cinayeti örtbas etmeye niyetlenen ve insan olmayı kimlik sahibi olmak zannedenlere son olarak hatırlatalım ki, Festus Okey’in Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından verilmiş üzerinde adı yazan bir mülteci kimliği vardı. Ama bu da devlet için yeterli olmadı” dedi.

Akın sözlerini şöyle sürdürdü; “Adalet mekanizması adeta, ‘eğer resmi bir kimliği yoksa o insan yoktur ve olmayan bir insanı öldürmek de cinayet sayılmaz’ diyor. Yani devlet açısından kimliği belirlenemeyen bu ‘yabancı’ bir ‘hiç’tir. Anlaşılan devlete göre, kimliksiz, belgesiz olanlar acılar içinde kıvranabilir, aç kalabilir, ölebilir, öldürülebilir. Hatta aramızda dolaşabilir, çalışabilirler ama bu onların var oldukları, insan oldukları anlamına gelmez; onlar aslında birer ‘gölge’dirler ve gölgeleri öldürmek suç değildir.

ADALET İÇİN KİMİLİĞE İHTİYAÇ YOK

Festus Okey’in 20 Ağustos 2007 tarihinde öldürüldüğünü hatırlatan Ayşe Akın, “Festus Okey’i unutmamak ve onun için adalet talep etmek için kimlik belgesine ihtiyaç”larının olmadığını söyledi. “Festus bizim kardeşimiz, unutmadık, unutturmayacağız. Bu nefret dolu, ürkütücü ayrımcılığa gözlerimizi, kulaklarımız ı kapamak ve sessiz kalmak mümkün değil! Katil kim olursa olsun cezasını çekmeli” dedi.

Göçmen Dayanışma Ağı üyeleri ayrıca, bireysel olarak, davaya müdahillik başvurusunda bulundu.

Festus Okey davası öğleden sonra görülecek.