ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AKP 'Evet'i aldı, işçiyi unuttu

16 saatlik mesai sonrası 'Evet' pankartına sarılıp uyurken feci şekilde can veren taşeron işçinin ölümü hala aydınlatılmadı. ETHA'ya konuşan acılı eş 'Giden insandı, tavuk değil” diye isyan ediyor. Amcaoğlu ise, AKP'nin verdiği sözleri hatırlatarak 'Bir Allah'ın kulu gelmedi” diyor.

Etkin Haber Ajansı / 20 Ekim 2010 Çarşamba, 15:43

ÇAĞDAŞ KÜÇÜKBATTAL- Referandum öncesi, 16 saatlik mesaiye rağmen yırtılan 'Evet' pankartını değiştirmesi için gece de görevlendirilen taşeron işçi Halis Atış, yorgunluğa yenik düşerek pankarta sarılıp uyudu, bir daha uyanmadı. AKP referandum istediğini aldı, ama üstünden 'Evet' pankartı altında can veren işçinin ailesi hala perişan.

Taşeron işçi Halis Atış'tan geriye; 2 küçük çocukla, gözü yaşlı bir eş ve anne kaldı. Evlenerek geldiği İstanbul'dan memleketi Adana'ya, ailesinin yanına dönmek zorunda kalan Gülhan Atış, "Babamı toprağın altından çıkaralım" diye ağlayan çocuğu ve 6 aydır kuvezde bakılan prematüre bebeğiyle şimdi yaşam mücadelesi veriyor.

'GİDEN İNSANDI, TAVUK DEĞİL'

Ölümün şaibeli olduğunu savunan ve olayla ilgili hukuki mücadele başlatan acılı eş, "Onların öldürmediğini nereden bileyim?” diye soruyor. “Şüphe uyandırıyorlar. Bunların ne çevirdiğini bilemiyorum" diyor ve kazayı yapan kişinin olayın sabahında hemen nasıl serbest bırakıldığını anlayamadığını belirtiyor.

Kuvezdeki 6 aylık bebeğiyle ve 6 yaşındaki çocuğuyla yaşam mücadelesi veren Gülhan Atış, "Burada giden bir candı, tavuk değildi. Hayvana bile bunu yaptığın zaman bir cezası var. Devletin hiç mi hükmü yok?" diye sitem ediyor.

'RAPOR MU DÜZENLEDİLER, SAVCIYI MI GÖRDÜLER?'

Amcaoğlu Sait Atış da şüphe içinde. "Kazayı yapan olayın sabahında serbest, ama cesedi kapalı yerde yattığı için amcaoğlunu 1. derece suçlu çıkarmışlar" diyor ve ekliyor: "Dava açıldı, avukatımız da olayın şaibeli olduğunu düşünüyor. Şaibe var, yüzde 100 var. Şaibe olmasa; bir insan ölmüş ya, nasıl bir günde hemen serbest bırakırsın?”

“Bunlar rapor mu düzenlediler, savcıyı mı gördüler?” şeklinde sorularını sürdüren ve “Kimi gördülerse bilmiyorum, ama burada bir şeyler var" diyen Sait Atış, "Bir insan ölüyorsa şirket sahibi gidip bu insanın ailesini görmez mi? En azından bir baş sağlığına gitmez mi?" diye soruyor.

AKP SÖZ VERDİ, BİR DAHA DÖNMEDİ

AKP milletvekilleri aile ile diyaloga geçmiş ve yardım sözü vermiş. Ama o günden beri bir allahın kulu gelmemiş. Sait Atış, AKP'ye isyan ediyor: "AKP milletvekiliyle dialogumuz vardı, o aralar konuşmuştuk. Yardım edeceğiz, insanları göndereceğiz dedi. Hiçbir Allah'ın kulu gelmedi."